Odrestaurowane sgraffito na Bednarskiej cz. 2 - Nowa Warszawa
Na temat akcji ratowania (a w zasadzie odtwarzania) sgraffito na ścianie budynku Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych przy Bednarskiej jest już wpis. Powstał kiedy renowacji została poddana pierwsza połowa dekoracji i na ścianę powróciła jedna z Syrenek, ta reprezentująca Starą Warszawę. W międzyczasie, w listopadzie 2024 roku cała akcja doczekała się happy endu. Udało się odtworzyć drugą połowę dzieła, prezentującą Nową Warszawę i teraz na Mariensztacie znów można podziwiać obie Syrenki.
Warto przypomnieć, że sgraffito powstało w 1952 roku wg projektu Jana Seweryna Sokołowskiego, przy współpracy Zofii Czarnockiej-Kowalskiej. Przedstawia dwie panoramy Warszawy - starą i nową, na ich tle lud pracujący Stolicy obu epok, oba obrazy zwieńczone adekwatnymi do czasów Syrenkami.
I już znowu można napisać powyższe zdanie w czasie teraźniejszym, ale mało brakowało, żeby dzieło zostało utracone na zawsze. Na szczęście po wpisaniu budynku do rejestru zabytków zaświtała nadzieja na renowację. W 2022 roku odtworzono jedną połowę sgraffito i na Bednarską wróciła pierwsza z zaginionych Syrenek, ta historyczna, upoczwarzona. Pod koniec następnego roku doczekała się swojej "młodszej" towarzyszki.
Jak widać, o ile pierwszy panel przedstawia głównie handel i warszawskie przekupki, drugi poświęcony jest konkretnie odbudowie stolicy. W zwieńczeniu kompozycji obok Syrenki znalazło się nawet miejsce na narzędzia pracy murarskiej.
Więcej o historii tego sgraffito, jego autorach oraz o akcji-renowacji, można przeczytać w poprzednim wpisie o Syrenkach z Mariensztatu KLIK! Tam też zamieściłam znalezione na stronie poświęconej pamięci Jana Seweryna Sokołowskiego szkice i projekty całego dzieła. Miejmy nadzieję, że tym razem Syrenki nieprędko odpadną ze ściany...
Syrenki ustrzelone 16 listopada 2023,
Komentarze
Prześlij komentarz