Dwie Syrenki z Pomnika Sapera
Pomnik Chwała Saperom na Solcu w Parku Rydza-Śmigłego jest obiektem wyjątkowym nie tylko dlatego, że kryje aż dwie Syrenki. W odróżnieniu od innych monumentów składa się z trzech osobnych części i żeby go całego obejrzeć trzeba się między nimi przespacerować, albo - wpaść na nie przypadkiem.
Największe wrażenie robi na mnie zawsze część główna z postacią Sapera w środku koncentrycznie ustawionych pylonów obrazujących wybuch miny. Na sześciu pylonach znajduje się 18 brązowych tablic prezentujących pracę saperów podczas powojennej odbudowy. Na jednej z nich można zobaczyć Syrenkę ze zdjęcia powyżej.
Na drugą część pomnika można się natknąć w pobliskim przejściu podziemnym pod Wisłostradą. Znajduje się tam kolejna tablica z brązu przedstawiająca desant żołnierzy Trzeciej Dywizji I Armii Wojska Polskiego spieszących ze wsparciem powstańczej Warszawie. I po stronie przedstawiającej Warszawę znajdziemy drugą Syrenkę.
Czy na trzeciej części, przedstawiającej saperów wbijających słup w dno Wisły, też jest jakaś Syrenka, nie wiem, bo faktycznie znajduje się ona w nurcie rzeki.
Pomnik powstał w 30 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej w 1975 roku i jest dziełem Stanisława Kulona we współpracy z Eugeniuszem Kozakiem. Który z panów odpowiedzialny jest konkretnie za tablice z Syrenkami, nie wiem. Wiadomo za to, że pomnik został odlany w warszawskich Zakładach Mechanicznych im. Marcelego Nowotki (PZL Wola), a część prac wykonała Wrocławska Stocznia Rzeczna.
Syrenka z pomnika ustrzelona 17 maja 2012 lustrzanką Canon EOS 40D.
Syrenka z tablicy w przejściu podziemnym ustrzelona 20 lipca 2014, chyba Minoltą.
Komentarze
Prześlij komentarz