Syrenka z Miodowej
Tę Syrenkę z kamienicy przy Miodowej 12 łatwo przeoczyć, bo jest z tych raczej drobniejszych, a do tego wysoko. Żeby zrobić zdjęcie trzeba się zaopatrzyć w dobry zoom i najlepiej stanąć na schodach przed kościołem vis a vis.
Taki trójkątny detal architektoniczny nad balkonowym oknem pierwszego piętra widać już na przedwojennych zdjęciach, ale Syrenki w nim nie ma.
Najwyraźniej dodano ją po wojnie, zupełnie zresztą nieprzypadkowo. Pod tym adresem mieści się bowiem siedziba Spółdzielni Mieszkaniowej Syrena, o której już co nieco na blogu było, przy okazji Syrenki z balkonu budynku przy Al. Wojska Polskiego, który do tejże spółdzielni należy.
Podobno w podwórzu siedziby przy Miodowej znaleźć można tamtej balkonowej Syrenki bliźniaczkę, ale wejść tam trudno. Do sprawdzenia.
Sama spółdzielnia ma też uroczą Syrenkę w swoim logo.
Na stronie instytucji warto poczytać o ich historii, sięgającej roku 1949, czyli czasów odbudowy Warszawy.
O samej kamienicy przy Miodowej 12 można na stronie warszawa1939.pl przeczytać, że nazywana jest kamienicą Bayów lub Ostrowskiego, a pobudowana została przed 1733 przez architekta Karola Baya. Około 1770 budynek został przebudowany dla A. Ostrowskiego, biskupa inflanckiego według projektu Sz.B. Zuga lub E. Schroegera - połączono go wtedy z sąsiednią kamienicą Duponta.
Syrenka ustrzelona 18 września 2020 lustrzanką Canon EOS 40D.
Logo ze strony spółdzielni, przedwojenne zdjęcie kamienicy, jeszcze bez Syrenki, ze strony warszawa1939.pl - linki w tekście.
Komentarze
Prześlij komentarz