Powstańczy totem z Bartniczej
Pojechałam po tę Syrenkę na drugi koniec świata... No dobrze, na drugi koniec Warszawy. Ale przy okazji zgarnęłam jeszcze trzy dodatkowe w niespodziewanym bonusie, więc warto było.
Warto by było już dla zobaczenia samego tego dość nietypowego pomnika. Do głowy przychodzi słowo "totem", bo oprócz Syrenki mamy na słupie jeszcze kotwicę PW, emblemat z napisem 6 obwód AK i na samym czubku orzełka. A jak się dodatkowo wszystko uwieńczy flagą (bo to zdaje się maszt jest)...
Pomnik umieszczony na rogu Bartniczej i Wysockiego (przed szkołą, na której upolowałam tę bonusową Syrenkę) jest poświęcony powstańcom warszawskim i jak widać składa się ze wzmiankowanego "totemu" oraz bardziej typowego pamiątkowego głazu. Napis na głazie głosi:
NIECH MÓWIĄ KAMIENIE
KAMIENIE NA SZANIEC...
W HOŁDZIE WALCZĄCYM
W 50 ROCZNICĘ
POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
MIESZKAŃCY
BRÓDNA I TARGÓWKA
TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ WARSZAWY
1994R.
Pomnik znany jest jako Reduta Bródnowska i jak można przeczytać na stronie targowek.info (KLIK!):
To w tej okolicy 1 sierpnia 1944 roku Powstańcy stoczyli najcięższe walki w dzielnicy. Można o nich przeczytać w wydanej kilka lat temu przez urząd dzielnicy publikacji „Na Targówku kamienie mówią”:
Na godzinę „W” udało się zmobilizować około 580 żołnierzy. W pierwszych potyczkach Powstańcy zdobyli pewną ilość broni. Ważnym osiągnięciem było zajęcie Szkoły Powszechnej przy ul. Białołęckiej 36 i wybudowanie ulicznej barykady, hamującej przejazd jednostek wroga. Po zaciętych walkach opanowano parowozownię przy ul. Kiejstuta oraz budynki stacji kolejowej Warszawa – Praga, jednak nie udało się ich utrzymać. (…)
Pluton poniósł ciężkie straty. Nie powiódł się również atak na bunkry broniące wejścia do koszar na Golędzinowie. Wycofujący się Powstańcy dostali się w ogień niemieckiego pociągu pancernego. Wobec druzgocącej przewagi nieprzyjaciela i dużych strat, które wyniosły około 20%, 2 sierpnia oddziały I Rejonu wycofały się w kierunku Śliwic, Pelcowizny, Cmentarza Bródnowskiego i Targówka. Tam, zgodnie z rozkazem dowódcy przeszły do konspiracji, pozostając w pogotowiu bojowym.
Syrenka ustrzelona 14 kwietnia 2022, telefonem.
Komentarze
Prześlij komentarz