Źródełko na Żoliborzu
I znowu pod prąd chronologii albumu, ale skoro pojawiła się na mieście nowa Syrenka... I to nie byle jaka, bo to brakująca trzecia siostra źródełkowych Syrenek Grunwalda.
Na Żoliborzu, tuż przy placu Wilsona, w Parku Żeromskiego, odtworzono jedno ze źródełek, jakie z okazji jubileuszu stołeczne Wodociągi podarowały warszawiakom.
O dwóch innych już były wpisy na blogu, bo też ozdobione są plakietami z moją ulubioną modernistyczną Syrenką według projektu Henryka Grunwalda.
O źródełku na Dolnej można przeczytać tu KLIK! Wpis o źródełku przy placu Starynkiewicza tu KLIK!
A Syrenka Grunwalda ma na blogu swój osobny tag, pod którym można znaleźć jej rozmaite inkarnacje KLIK!
Źródełko w żoliborskim parku zostało elegancko wyeksponowane na kameralnym placyku (zwanym Kącikiem Zakochanych) obok placu zabaw. Ma stylową, prawdziwie modernistyczną formę zwieńczoną mosiężną czarą, czy może pucharem.
Plakieta z Syrenką też jest chyba mosiężna, prezentuje się w każdym razie bardzo elegancko. Ciekawe, ile przetrwa. Jej siostra z Dolnej była tyle razy niszczona i kradziona, że w końcu zamontowano odlew z żywicy epoksydowej. Mam nadzieję, że tu monitoring zadziała...
Odtworzenie źródełka to efekt działań w ramach budżetu obywatelskiego. Na profilu Zarządu Zieleni Warszawy na FB pojawił się wczoraj (22.02.2023) wyczerpujący wpis na temat tego przedsięwzięcia KLIK! Pozwalam sobie przytoczyć w całości, bo źródła internetowe potrafią znikać:
Możecie już podziwiać nowe poidełko w historycznej formie w Parku im. S. Żeromskiego. 💦💙
👍 Prace nadzorowane przez #ZZW wykonano w ramach realizacji projektu z Budżet obywatelski w Warszawie. Poidełko zostanie uruchomione wiosną.
👷 Jedna z ozdób żoliborskiego parku, zniszczona podczas wojny, odzyskała przedwojenną formę według projektu Stanisława Bukowińskiego. W ramach rekonstrukcji odtworzono granitowe bloki, instalację wewnętrzną, misę, napisy i plakietkę ze stylizowanym herbem Warszawy. Na herbie umieszczono syrenkę według projektu znanego przedwojennego artysty Henryka Grunwalda.
👩 Zgodnie z oryginalną formą poidełko swoim rozmiarem jest przede wszystkim przystosowane do potrzeb dzieci. Znajduje się w tej samej lokalizacji, co przed wojną – przy skrzyżowaniu ul. Mierosławskiego i Mickiewicza, w pobliżu placu zabaw.
🟢 HISTORIA
Modernistyczne w formie poidełko było jednym z kilku podobnych obiektów oddanych do użytku w 1936 r. z okazji jubileuszu 50-lecia uruchomienia wodociągów warszawskich. Przetrwało najprawdopodobniej do wybuchu Powstania Warszawskiego. Inne poidełka np. w Parku Sowińskiego czy na Skwerze Grotowskiego przetrwały do dziś. Po wojnie poidełko w żoliborskim parku postawiono w formie kamiennej misy postawionej na postumencie (poidełka o takim samym kształcie znajdziecie m.in. w Parku Praskim czy Ujazdowskim).
👪 Przywrócenie mieszkańcom poidełka w oryginalnej formie to jeden z elementów prac mających na celu modernizację zabytkowego Parku im. S. Żeromskiego – w 2022 r. odnowiliśmy tam plac zabaw i została otwarta nowa toaleta automatyczna.
✏🔨 Prace w trybie „zaprojektuj i wybuduj” wykonała firma TENEO Piotr Gregorczyk, po uzgodnieniu z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Projekt rekonstrukcji stworzyła pracownia Woźnicki Zdanowicz Architekci. Skorzystano z zachowanych materiałów źródłowych, w tym projektów pozyskanych z archiwum MPWiK, nielicznych fotografii obiektu oraz innych dostępnych przekazów.
Syrenka ustrzelona 23 lutego 2023, telefonem.
Komentarze
Prześlij komentarz