Syrenki na Rozdrożu
Dokładnie, to pod placem na Rozdrożu, w przejściu podziemnym. Penie już ich nie ma, albo zaraz znikną bo plac przechodzi gruntowną przebudowę, przejścia podziemne też.
Najwyższa pora w sumie, bo nie było to najsympatyczniejsze miejsce w ostatnich czasach, ciemne, obskurne i upstrzone bazgrołami pseudo-artystów... Z jednym wyjątkiem.
Jeden z zakątków zagospodarowali artyści z ekipy 3fala, która już się na blogu przewijała, ale w tle. Tym razem to właśnie na ich dziele można zobaczyć liczne Syrenki. I to nie byle jakie!
Na kompozycji kluczowe miejsce zajmuje wspomnienie-upamietnienie Tomasza Sikorskiego KLIK!
Artysta-performer, działający w awangardzie za czasów buntu przeciw ustrojowi poprzedniej epoki, po wizycie w Nowym Jorku w latach osiemdziesiątych stał się pionierem polskiego ruchu graffiti, zwłaszcza szablonowego. Wtedy właśnie, w 1985 roku, stworzył słynny wizerunek Syrenki odrzucającej miecz i tarczę.
Ten sam motyw przypomniał w 2017 roku, tworząc neon na wystawę "Syrena herbem twym zwodnicza", która inaugurowała działalność Muzeum nad Wisłą, czyli drugiej po nieistniejącym już pawilonie Emilia tymczasowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Jak pisali kuratorzy wystawy:
Syrenka odrzuca miecz i tarczę w antymilitarnym geście, a jej ramiona układają się w znak zwycięstwa "V" stosowany przez ruch oporu jako element walki psychologicznej z hitlerowskimi Niemcami, zaś od początku istnienia Solidarności do końca istnienia PRL używany jako symbol zwycięstwa nad komunizmem. Gest Syrenki Sikorskiego miał budzić wiarę w przemianę myślenia i w zwycięstwo bez użycia broni w walce o wolność i normalność.
I po ten sam szablon sięgnęli artyści z 3fala, aby uczcić pamięć kolegi, który zginął w wypadku rowerowym w 2021 roku.
To nie jedyny mural 3fali poświęcony Tomkowi, kolejny (rowerowy) powstał niedawno na Nowolipkach. Ale o nim będzie stosowny wpis, bo tam też jest Syrenka.
Oprócz szablonu Sikorskiego na wielkiej, czarnej ścianie wypatrzeć można jeszcze dwa wzory Syrenki z tarczą w kształcie serca.
Całość powstała raczej niedawno i niedługo zniknie, taka ulotność sztuki ulicznej. Cieszę się, że zdążyłam.
Więcej zdjęć z tej podziemnej galerii tutaj KLIK!
Syrenki ustrzelone 29 marca 2023, telefonem.
Komentarze
Prześlij komentarz