Toguna w Parku Rzeźby na Bródnie
Toguna to rodzaj budowli związanej z kulturą ludu Dogonów z północnej Afryki. Cienista altana stanowiła centralne miejsce spotkań w osadzie, służyła zebraniom miejscowej rady, organizowano w niej doraźne sądy i dyskusje. Niski daszek zachęcał do przyjęcia wygodnej pozycji siedzącej, a nawet ją poniekąd wymuszał. To między innymi pozwalało ograniczyć "wyrywność" uczestników debaty, jeśli ta stawała się gorąca. W praktyce codziennej toguna służyła za miejsce sjesty i wypoczynku, zwłaszcza ludziom starszym.
Aby zobaczyć togunę nie trzeba lecieć do Afryki. Taka konstrukcja stoi w Parku Bródnowskim, jako jeden z eksponatów Bródnowskiego Parku rzeźby. Postawili ją wspólnie malijski artysta Youssuf Dara i Paweł Althamer (nota bene inicjator idei Parku Rzeźby).
Wśród bogatej dekoracji rzeźbiarskiej, charakterystycznej dla tego typu budowli, na jednym z filarów zobaczyć można najoryginalniejszą chyba spośród warszawskich Syrenek. Krokodyli ogon (z delikatną sugestią rybiej płetwy na końcu), kobiecy tors i tajemniczy symbol w miejscu głowy. To trzeba zobaczyć na własne oczy.
W tradycji dogońskiej toguna zarezerwowana jest dla mężczyzn, a na kobietę może spaść klątwa, jeżeli naruszy to tabu. Podobno dotyczy to jednak tylko członków plemienia, do warszawskiej toguny może wejść każdy. I schronić się przed słońcem lub deszczem w oczekiwaniu na autobus, bo toguna stoi tuż przy przystanku Szpital Bródnowski 03.
Togunę fotografowałam w iście afrykańskie upały. Tuż obok trwały jakieś wykopy, więc zapomnieć, że to jednak Warszawa, to się nie dało.
Więcej na temat konstrukcji warszawskiej toguny i towarzyszącej jej idei można przeczytać na stronie Parku Rzeźby KLIK!
A w Parku Bródnowskim znaleźć można jeszcze jedną Syrenkę, przy fontannach. Zdecydowanie bardziej tradycyjną, bo to wizerunek herbu miasta z kostki brukowej. Wpis na blogu tu KLIK!
Dogońska Syrenka ustrzelona 8 maja 2022, zdjęcia robione i telefonem i lustrzanką Canon EOS 40D.
Komentarze
Prześlij komentarz